Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Jeden z największych operetkowych hitów wszechczasów! Absolutna klasyka gatunku, która bawi wszystkich. Popisowy numer Imre Kalmana, którego "Księżniczka czardasza" i "Hrabina Marica" na stałe wpisały do historii muzyki.

Nietypowa i świeża adaptacja, w której królować będzie wyobraźnia i surrealizm a miejsce akcji przeniesie się do… nieba! A w niebie – wiadomo – wydarzyć może się wszystko… Zachwycające kostiumy i zaskakująca scenografia dostarczą nieziemskich wrażeń.

Historię wiedeńskiej operetki powszechnie dzielimy na okres klasyczny, znaczony nieśmiertelnymi arcydziełami Johanna Straussa syna, oraz postklasyczny, w którym gatunek, dostając nowych skrzydeł, prawdziwie eksplodował w dziełach Lehára i Kálmána. Ostatni z wymienionych twórców jest dowodem na to, że specjalizacja w twórczości spod znaku podkasanej muzy wcale nie musi oznaczać braku starannego wykształcenia muzycznego.

Kálmán, będąc zarówno wykształconym prawnikiem, jak i błyskotliwym krytykiem muzycznym,  próbował swoich sił jako kompozytor ambitnych dzieł symfonicznych. Sukces Manewrów jesiennych (1908) zadecydował o zmianie profilu twórczego i koncentracji na dziełach o znacznie lżejszej  proweniencji. Wystawiona w roku 1915 Księżniczka czardasza stała się nie tylko olbrzymim sukcesem, ale w rozwoju operetki jako gatunku osiągnęła status pozycji kultowej. Hrabina Marica miała dorównać popularnością sławnej Czardaszce. Ojcem chrzestnym przedsięwzięcia był Hubert Marischka, który obejmując we władanie Theater an der Wien, nie tylko był pierwszym wykonawcą roli Tasilla (Kálmánowska wersja postaci Daniłły z Wesołej wdówki), ale też stał się praktycznym producentem całości dzieła.

Choć Piotr Kamiński określa Maricę mianem "ostatniej próby galwanizacji konającego gatunku", to wskrzeszenie gatunku, którego podjął się Kálmán, przeszło najśmielsze oczekiwania. Na wiedeńskiej scenie ponownie rozbrzmiały dźwięki węgierskiego czardasza, a trzy fragmenty operetki to dziś niekwestionowane szlagiery gatunku. Mowa tutaj o czardaszu Hrabiny Gdzie cygańska piosnka płacze, jej wodewilowym duecie z Żupanem Ach, jedź do Varasdin i nieśmiertelnych kupletach Tasilla Graj, Cyganie.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu Hrabina Marica (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin): reżyseria, muzyka, scenografia.

Twórcy spektaklu

Martyna Kander Martyna Kander Scenografia
Imre  Kálmán Imre Kálmán Muzyka

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Hrabina Marica.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Hrabina Marica (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Hrabina Marica (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Hrabina Marica (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Hrabina Marica (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin).
Premiery teatralne
Kupony i kody rabatowe
Ostatnio czytane
Jerzy Kamas nie żyje
Jerzy Kamas nie żyje

Jerzy Kamas nie żyje. Odtwórca słynnej roli roli Stanisława Wokulskiego w serialu "Lalka" zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 77 lat.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!