Sztuka
Alicja Korek. Moja Siostra Wyspa/Sister Islander

Alicja Korek. Moja Siostra Wyspa/Sister Islander

  • 2022-07-01, , godzina 18:00, do 2022-09-11
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1, Szczecin

Opis

Alicja Korek
Moja Siostra Wyspa / Sister Islander

kuratorka: Magdalena Lewoc
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
partner projektu: Dom Kultury „13 Muz”
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Staromłyńska 1
performans i spotkanie z artystką: piątek, 1 lipca 2022, godz. 18.00
wystawa czynna od 7 lipca do 11 września 2022

„Moja Siostra Wyspa / Sister Islander” to autorski projekt Alicji Korek, polskiej artystki i performerki na stałe mieszkającej we Francji, dla której kilkuletni pobyt na Martynice (2016–2019) i współpraca z karaibskimi performerami w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance (FIAP) stały się nie tylko fundamentalnym doświadczeniem egzystencjalnym i twórczym, ale także impulsem do pogłębionego teoretycznego zainteresowania feminizmem, ekofeminizmem oraz teorią postkolonialną.

Podczas spotkania z publicznością w Muzeum Sztuki Współczesnej artystka odtworzy wyspiarski performans ekofeministyczny i zaprezentuje swoje najnowsze filmy poświęcone tematyce siostrzeństwa, zrealizowane wspólnie z karaibskimi artystkami (Murielle Michel, Alexandrą Déglisse i Murielle Kabile). Opowie również o historii performansu na Martynice i odbywającym się tam od kilku lat festiwalu FIAP oraz zaprosi publiczność do partycypacyjnej akcji opartej na krytycznej refleksji na temat współczesnego neokolonialnego wizerunku wyspy.

Jak pisze artystka: „Projekt łączący Martynikę (nazywaną »Ile aux Fleurs«, czyli »Kwiecistą Wyspą«) z Polską został zainspirowany okresem spędzonym na Martynice (2016–2019) i niezwykle szczególnymi, magicznymi, siostrzanymi więziami utkanymi z tą wyspiarską krainą. Osoba, którą jestem dzisiaj, została ukształtowana poprzez liczne spotkania, rozmowy, doświadczenia
z mieszkańcami wyspy, a raczej jej mieszkankami. Napotkane na mojej drodze kobiety pochodziły
z bardzo zróżnicowanych środowisk, jak moja sąsiadka Rosemary, która nauczyła mnie dosłownie wszystkiego o tamtejszych roślinach leczniczych, czy Annabel, wprowadzająca mnie w artystyczny świat Karaibów.

Przez długi czas zastanawiałam się nad formą pozwalającą wyrazić mój związek z Martyniką w sposób autentyczny i poetycki. Jako artystka performansu, feministka, słowiańska Baba Jaga, rozmyślałam o tym, jak nie wpaść w pułapkę pocztówkowego fantazjowania o karaibskiej wyspie. Postanowiłam więc sięgnąć po wątek znajdujący się w centrum globalnej debaty feministycznej. Jest nim temat uniwersalnego siostrzeństwa.

Feministki afroamerykańskie, Bell Hooks, Audre Lorde, Kimberlé Crenshaw, Angela Davis, oraz feministki indoamerykańskie, jak na przykład Chandra Talpade Mohanty, były dla mnie główną inspiracją przy tworzeniu tego projektu. »Moja Siostra Wyspa / Sister Islander« w nawiązaniu do Audre Lorde i jej afro-feministycznego dzieła »Sister Outsider«, będzie więc performatywną rozmową z Martyniką, moją siostrą – wyspą.

Chciałabym, aby ten audiowizualny projekt stał się bodźcem do refleksji na temat neokapitalistycznego, neokolonialnego podejścia do karaibskiej wyspy. Martynika, często erotyzowana, wręcz kanibalizowana przez europejskich turystów, jest postrzegana jako »go-go destination«, tropikalny raj, pocztówka z palmami. Pragnę pokazać ją w innym świetle”.

Od 7 lipca do 11 września w przestrzeni Muzeum Sztuki Współczesnej prezentowana będzie wystawa dokumentująca szczeciński performans artystki, wzbogacona o najnowsze filmy zrealizowane w 2022 roku we współpracy z Murielle Michel, Alexandrą Déglisse i Murielle Kabile oraz instalację audio – poetycki monolog artystki, w którym Martynika jako ekosystem zagrożony (historycznie, politycznie, ekologicznie i ekonomicznie) stanie się centrum refleksji nad postkolonialną przeszłością i neokolonialną teraźniejszością wyspy.Ostatnio dodane
Portret JÃłzefa Piłsudskiego
Skąd inspiracje znad Nilu na portrecie Józefa Piłsudskiego?

Edward Okuń sportretował Józefa Piłsudskiego w 1919 r. - w czasie, gdy jeszcze nie do końca wiadomo było jak ma wyglądać odrodzona Polska.

Beksiński na Śląsku - wydarzenia towarzyszące w lipcu

Sprawdź, co się będzie działo podczas największego święta Beksińskiego w Tychach!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.