Dzieje się - Sztuka

Noc Muzeów 2010 w Szczecinie

2010-05-10 10:42:31 | Szczecin
Europejska Noc Muzeów z 15 na 16 maja 2010 będzie okazją do odwiedzenia  ponad 20 najciekawszych przestrzeni wystawienniczych w Szczecinie. Swoje zbiory zaprezentują m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Techniki i Komunikacji oraz Zamek Książąt Pomorskich.
 
Muzeum Techniki i Komunikacji
 
Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie zaprasza po raz ostatni do swoich magazynów. Przy ul. Lenartowicza 3-4 będzie można obejrzeć pojazdy, których jeszcze w Szczecinie nie pokazywano. Mało tego, niektóre nie zmieszczą się w otwieranej w październiku zajezdni i minie sporo czasu, nim ponownie będzie można je obejrzeć.Organizatorzy pokażą unikatową kolekcję polskich motocykli. Od przedwojennych sokołów, podkowy, tornedo, przez szczecińskie junaki z koszami, po shl-ki, wfm-ki i wsk-i. Na deser motorowery: komar, ryś, żak i dwa romety.

Organizatorzy polecają też trzy samochody, których nawet najstarsi szczecinianie nie widzieli na ulicy. Wyciągną z głębi magazynów dwa samochody z kategorii SAM, czyli pojazdów przerabianych samodzielnie: syrenę sport coupe i małego fiata zamienionego w potężną terenówkę.
Na widzów czekać też będzie prototypowy beskid z 1985 r., który miał zastąpić małego fiata; był jednak od niego znacznie większy i wygodniejszy.

Start o godz. 18. Ostatni gość zostanie wpuszczony o północy. Wstęp wolny.
Więcej na: www.muzeumtechniki.eu

Zamek Książąt Pomorskich

W tą wyjątkową noc Zamek Książąt Pomorskich poza aktualnymi wystawami zaplanował niepowtarzalne atrakcje zachęcające do aktywnego udziału.

Wystawy:Noc

Galeria Północna (wejście B) Uroda portretu. Polska od Kobera do Witkacego

Wystawa Uroda portretu prezentuje historię portretu w Polsce od końca XVI wieku po dwudziestolecie międzywojenne w perspektywie dzieł najbardziej dojrzałych artystycznie. Na ekspozycji znalazły się portrety królów, magnatów, arystokratów i przedstawicieli bohemy artystycznej sprzed wojny, namalowanych  przez artystów wyłącznie pierwszoplanowych, których nazwiska i dokonania wyznaczają rytm przemian w historii malarstwa polskiego, a w znacznej mierze także europejskiego. Obrazów użyczyło blisko trzydzieści muzeów i innych instytucji z Polski i zagranicy.

sala Elżbietańska (wejście B) Fazy światła. Malarstwo Ewy Kołacz

Ewa Kołacz uprawia malarstwo i grafikę warsztatową. Jej twórczość wyróżnia ciągłość emocjonalna malarskiego gestu, który bezpośrednio przekłada uczucia na język światła i barw.

Sala księcia Jana Fryderyka (wejście B) Ernst Barlach (1870-1938) – grafika


Ernst Barlach to niemiecki rzeźbiarz, malarz, pisarz i poeta; czołowy przedstawiciel niemieckiego ekspresjonizmu. Jego twórczość została potępiona przez reżim nazistowski, a artysta został zaliczony do przedstawicieli tzw. sztuki zdegenerowanej.

Galeria na schodach (wejście B) Kobiety na plakatach Leszka Żebrowskiego

Leszek Żebrowski ukończył wydział projektowania graficznego w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jest autorem ponad 350 wydrukowanych i rozpowszechnionych plakatów. Wielokrotnie brał udział w światowych przeglądach plakatu a na swoim koncie ma około 30 nagród i wyróżnień.

Pozostałe atrakcje:

- koncerty organowe w wykonaniu Bartłomieja Pudły (sala Bogusława, godz. 21.00 i 23.00)
- zwiedzanie Zamku z przewodnikiem (zbiórka: wejście I, mały dziedziniec, godzina 18.00 - zwiedzanie dla dzieci, godz 22.00 - zwiedzanie z udziałem wojów z Drużyny Grodu Trzygłowa)
- seanse filmowe w Kinie Zamek (godzina 19.30 i 22.00)
- wstęp na wieżę widokową skąd roztacza się przepiękna panorama Szczecina
- kiermasz wydawnictw (hol, wejście B, D).
- ekspozycja Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów
- pokaz filmu Arkadiusza Piętaka i Radosława Nagaya Duch w krypcie, specjalnie zrealizowanego z okazji Europejskiej Nocy Muzeów (Muzeum Zamkowe, wejście J)

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Poza aktualnymi wystawami obejrzeć będzie można odnaleziony podszecińskim lesie kamień upamiętniający Wilhelma Meyera, twórcę Wałów Chrobrego.
www.muzeum.szczecin.pl

Kościół przy ul. św. Ducha - kolekcja Zachęty Sztuki Współczesnej

Kościół będzie można odwiedzać 15 maja 2010 w godz. 16.00-2.00.

Kolekcja to zbiór wartościowych dzieł artystów polskich, którzy w latach dziewięćdziesiątych i pierwszej połowie obecnej dekady uczestniczyli w szczecińskim życiu artystycznym biorąc udział w wystawach i festiwalach promujących sztukę najnowszą.

W kościele będzie też pokaz multimedialny z wizualizacjami przyszłej Trafostacji Sztuki.

Adresy muzeów w Szczecinie:

Muzeum Geologiczne
al. Jedności Narodowej 22

Muzeum Historii Miasta, Oddział Muzeum Narodowego
muzeum, Szczecin, ul. Mściwoja 8

Muzeum Katedralne
ul. Wyszyńskiego 19

Muzeum Morskie, Oddział Muzeum Narodowego
ul. Wały Chrobrego 3

Muzeum Narodowe
ul. Staromłyńska 27

Muzeum Oświaty Szczecińskiej
ul. Jarowita 2

Muzeum Techniki i Komunikacji
ul. Niemierzyńska 18A

Zebrała: Małgorzata Kohut
(malgorzata.kohut@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: noc muzeów szczecin program vii łszczecińska noc muzeów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

plakat Polski Fiat 1934
Jak plakat reklamowy Polskiego Fiata stał się dziełem sztuki?

Co można odczytać z plakatu, który namalował Wojciech Kossak?

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.