Byliśmy, gadaliśmy - Sztuka

Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948: nowa wystawa plenerowa [Relacja]

2020-07-15 19:23:56 | Szczecin

Od 15 lipca mieszkańcy Szczecina mogą zobaczyć na placu Solidarności wystawę plenerową, pokazującą powojenną historię miasta. Ekspozycja nosi tytuł "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948" i została zorganizowana w ramach obchodów 75-lecia polskiego Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Przegląd można obejrzeć jeszcze przez miesiąc, do 14 sierpnia włącznie. Czy warto się wybrać? Przeczytajcie relację z wystawy.

Szczecin

Tematyka i założenia wystawy

Wystawa jest dedykowana ludziom, którzy pomimo systemu komunistycznego 75 lat temu, zaczęli budować w tym rejonie życie i razem tworzyć historię Szczecina. Ekspozycję zorganizowano głównie po to, by pokazać, jak wyglądały początki powojennego życia Polaków w tym rejonie. Ze względu na to, że w tym roku mija równo 75 lat od ostatecznej daty wejścia Szczecina w skład Polski, organizatorzy wystawy (Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie) postanowili uczcić niezwykłą historię miasta.

Historia powojennego Szczecina

Tym, co zdecydowanie zachęca do odwiedzenia wystawy jest przede wszystkim ilość informacji, która jest tam zawarta. Losy Szczecina w latach 1945-1948 zostały wyjaśnione tak szczegółowo i dokładnie, że każda osoba, która wie niewiele w tym temacie, zostanie świetnie zaznajomiona z historią. Poruszono tam istotne kwestie z okresu po II wojnie światowej, między innymi: osiedlenie się wielu Żydów w tym rejonie, odbudowa portu szczecińskiego czy początek zimnej wojny.

Jednak tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, są liczne zdjęcia ludzi i wydarzeń z tamtych lat. Można dzięki nim lepiej zrozumieć wszystkie opisane sytuacje, a także wczuć się w historie osób, dzięki którym dzisiejszy Szczecin istnieje. Te kadry z życia sprawiają, że całą ekspozycję odbiera się jako szczerą i autentyczną opowieść o powojennych czasach.

Organizacja wystawy

Ze względu na zagrożenia epidemiczne, nie odbył się otwarty wernisaż, a jedynie wernisaż prasowy. W spotkaniu wzięli udział autorzy oraz organizatorzy wystawy, między innymi Lech Karwowski, dr Anna Lew-Machniak, Piotr Semka, dr Artur Kubaj, dr Marek Mutor i prof. Krzysztof Kowalczyk.

Plansze plenerowe ze zdjęciami i historią zostały rozmieszczone przy wejściu na plac Solidarności, dzięki czemu nie sposób przeoczyć całej eskpozycji.

Kto powinien się wybrać?

Tematyka wystawy jest dosyć trudna i z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Jednakże warto, aby osoby zainteresowane lokalną historią, a także mieszkańcy Szczecina lepiej poznali ten mało znany, aczkolwiek ważny wycinek dziejów miasta. Obejrzenie całości nie zajmuje długo, a można się wiele dowiedzieć, dlatego warto się wybrać, jeśli jest się w pobliżu.

Wystawę "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948" można zobaczyć w terminie 15 lipca - 14 sierpnia na placu Solidarności w Szczecinie.

Julia Sałdan

fot. materiały prasowe Muzeum Narodowego w Szczecinie

Słowa kluczowe: wernisaż, plac solidarności, szczecin, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szczecin
Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948: nowa wystawa plenerowa [Relacja] Szczecin

Świętujemy 75. rocznicę polskiego Szczecina.

wywiad
Magdalena Szurek: Najważniejsze w fotografii są emocje i uczucia [WYWIAD]

Rozmawiamy z jurorką konkursu fotograficznego Razem 2020.

Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? - wrażenia po spektaklu "2016 Dokąd?" [FOTO]
Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? - wrażenia po spektaklu "2016 Dokąd?" [FOTO]

Spektakl Zbigniewa Preisnera to wspaniałe widowisko, stawiające ciekawe pytania.

Polecamy
Prawda ma tylko jedną twarz, ale wiele masek...
Prawda ma tylko jedną twarz, ale wiele masek...

Maski młodych kobiet, starców, bóstw, mściwych duchów, bogato dekorowane stroje... W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha można podziwiać wystawę starożytnej sztuki Kraju Wschodzącego Słońca i Kwitnącej Wiśni. Ekspozycję zorganizowano w 80. rocznicę urodzin mistrza teatru nō Sōei Ogury.

Olga Pasiecznik: Zaczęłam od Bacha
Olga Pasiecznik: Zaczęłam od Bacha

Światowej sławy sopranistka opowiada o miłości do Warszawy, przekraczaniu granicy z ZSRR i rezygnacji z kariery dla rodziny.

Polecamy
Ostatnio dodane
Szczecin
Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948: nowa wystawa plenerowa [Relacja] Szczecin

Świętujemy 75. rocznicę polskiego Szczecina.

wywiad
Magdalena Szurek: Najważniejsze w fotografii są emocje i uczucia [WYWIAD]

Rozmawiamy z jurorką konkursu fotograficznego Razem 2020.