Wykłady - Z życia Uczelni

Wykład prof. Władysława Stępniaka

2011-03-16 08:50:34 | Szczecin

Wykład prof. Władysława Stępniaka pt. "Historycy i archiwiści na rzecz pojednania polsko-rosyjskiego. Wokół raportu Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych" odbędzie się 17 marca (czwartek) 2011 roku, godz. 10.00 w Czytelni Humanistycznej Wydziału Humanistycznego przy ul. Krakowska 71-79.

BIOGRAM:
Władysław Stępniak urodził się 26.10.1948 r. w Lublińcu. Po uzyskaniu w roku 1972 tytułu magistra na Uniwersytecie Łódzkim, w latach 1973–1976 był doktorantem w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał także na UŁ w roku 1977. Od 1976 do 1983 roku był asystentem, a następnie adiunktem w Zakładzie Naukowym Archiwistyki Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. W latach 1983-1997 pełnił funkcję zastępcy dyrektora, a od roku 1986 dyrektora Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. W latach 1997-2007 był zastępcą Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych (ds. stosunków międzynarodowych i wydawnictw). W 1999 roku uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii. Od 2001 roku jest wykładowcą w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2006 posiadał tytuł profesora nadzwyczajnego w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, a od roku 2006 do chwili obecnej jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Profesor jest autorem ok. 250 publikacji naukowych, w tym 4 monografii; odbywał staże poza granicami kraju. W roku 1973 był stypendystą Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Belgradzkiego, następnie w 1985 roku został visiting professor Uniwersytetu Londyńskiego, a w latach 1994-1995 – Uniwersytetu Stanforda. Jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism: „Archeion” (sekretarz naukowy), „Archiwista Polski”, „Miscellanea Historio-Archivistica”, „Archiv Jugoslavije”. Profesor Stępniak pełni funkcję Eksperta Rady Europy ds. oceny stanu zachowania dóbr kultury na obszarze b. Jugosławii (był uczestnikiem misji w 2000 roku). Od roku 2007 jest członkiem Komitetu Światowego UNESCO ds. listy dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości „Memory of the World”, jest także członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.

Dominującym obszarem zainteresowań naukowych profesora Stępniaka jest pozycja państw małych i średnich w stosunkach międzynarodowych w wieku XX. Już w pracy magisterskiej (Mowa fultońska Churchilla) podjął problematykę rywalizacji wielkich mocarstw i podporządkowywania mniejszych państw. W pracy doktorskiej (Polityka zagraniczna Jugosławii w latach 1948–1950) pogłębił tę problematykę, zwracając szczególną uwagę na Bałkany, jako obszar, na którym rywalizacja wielkich mocarstw i walka zamieszkujących je narodów o samodzielność stanowiły splot uwarunkowań o niezwykłym stopniu skomplikowania. Praca habilitacyjna dotyczyła działalności dyplomacji polskiej na Bałkanach w latach 1918–1926.

Profesor zajmuje się również problemami międzynarodowej ochrony prawnej dóbr kultury, dziejami rozproszenia po świecie i rewindykacji archiwaliów polskich oraz problematyką udostępniania zbiorów. Jako ekspert archiwalny rozstrzygał te kwestie w stosunkach Polski z: Białorusią, Litwą, Niemcami, Rosją, Stanami Zjednoczonymi (Instytut Hoovera) i Ukrainą. Zwracał także uwagę na koncepcję UNESCO (przyjętą i rozbudowaną przez Radę Europy) wspólnego dziedzictwa kulturalnego, której praktyczne stosowanie przyczynić się może walnie do rozstrzygnięcia wielu sporów międzynarodowych o dobra kultury. W ramach uczestnictwa w pracach Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych prowadził badania dotyczące stanu zachowania i dostępności zbiorów archiwów Federacji Rosyjskiej, związanych z wyjaśnianiem problemów wywołujących kontrowersje w stosunkach wzajemnych, a także kwestii rewindykacyjnych. Współautor (z prof. Władimirem Kozłowem) rozdziału XV raportu grupy „Dziedzictwo archiwalne”.

IDEA:
Celem wykładów SZCZECIN HUMANISTYCZNY jest szerokie upowszechnianie treści humanistycznych, propagowanie kultury humanistycznej, krzewienie idei studium humanitatis, prezentacja humanistycznych intencji edukacji w duchu tolerancji i dialogu. Swoje wykłady w szczecińskim cyklu miały już takie gwiazdy polskiej nauki, jak prof. Jan Miodek, prof. Leszek Balcerowicz czy prof. Tadeusz Gadacz.

ip

Słowa kluczowe: wykład otwarty prof. Władysław Stępniak Uniwersytet Szczeciński Szczecin nauka edukacja studia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
OgÃłlnopolska Konferencja Matematyczna.
Już niedługo odbędzie się Ogólnopolska Matematyczna Konferencja Studentów "OMatKo!!!"

Zobacz, kiedy i gdzie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Matematyczna.

cmd
Capital Market Days - program wydarzenia

Co wydarzy się podczas Capital Market Days?

Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.