Wiadomości - Z życia Uczelni

Szczeciński Tydzień Reformacji 2019 - informacje o wydarzeniu

2019-10-16 08:54:56 | Szczecin

Już wkrótce odbędzie się trzeci Szczeciński Tydzień Reformacji, zatytułowany "Na początku było Słowo". Od dwóch lat, tj. od obchodów 500-lecia Reformacji, szczecińskie społeczności protestanckie przygotowują na tę okoliczność szczególne wydarzenia, koncerty i wykłady, które rzucają światło na kulturę, z jakiej się wywodzą. W tym roku do współorganizacji wydarzeń dołączyło także Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie, będące międzywyznaniową organizacją studencką. Wzorem lat ubiegłych przygotowany został program tegorocznych obchodów, na który składa się siedem wydarzeń.

Plakat Szczecińskiego Tygodnia Reformacji 2019Koncert inauguracyjny

Tydzień rozpocznie się Koncertem Inauguracyjnym w czwartek, 24 października, o godzinie 18:00.  Nie będzie to zwykły koncert. Można będzie bowiem nie tylko wysłuchać wspaniałej gry i śpiewu uczniów szkoły muzycznej, ale także poezji, przedstawionej przez laureatów, wyłonionych z tytułowego konkursu "Na początku było Słowo". Całość odbędzie się w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego, przy ul. Staromłyńskiej 13.
Zgłoszenia do konkursu są otwarte aż do 20 października. Zapraszamy do udziału! Szczegóły można znaleźć na stronie: http://reformacja.szczecin.pl/konkurs/

Wykład "Pizza protestancka"

W piątek, 25 października, o 18:00 nadarzy się okazja, by wysłuchać wykładu pt. "Pizza protestancka". Będzie to odpowiedź na pytanie o różnorodność i różnice w kościołach protestanckich. Nasz wykładowca, dr hab. Wojciech Gajewski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego w bardzo ciekawy i barwny sposób opowie nam o eklezjalnej spuściźnie protestantyzmu oraz jej czterech tradycjach, z których wywodzą się poszczególne kościoły. Po wykładzie oczywiście nie zabraknie tytułowej pizzy! Zapraszamy do nowej auli Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Mickiewicza 64.

Nabożeństwo

W niedzielę, 27 października o godzinie 11:00 rozpocznie się Uroczyste Nabożeństwo z okazji Święta Reformacji. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczyć będzie sześć społeczności protestanckich ze Szczecina. Wierni kościołów chcą zebrać się wokół tego, co ich łączy, zostawiając za sobą podziały i razem oddać chwałę Bogu, wiarę w którego wspólnie wyznają. Nabożeństwo to odbędzie się w auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Krakowskiej 71.

Debata "Pobudka, Kościele"

W poniedziałek, 28 października o godzinie 18:00 odbędzie się debata pt. "Pobudka, Kościele!", zainspirowana książką Jarosława Makowskiego, o tym samym tytule. Prowadzący bez skrupułów podejdą do tematu problemów, istniejących w kościele (jednym kościele pod wieloma nazwami) oraz pomogą stanąć oko w oko wobec tego, z czego każdy, będący częścią kościoła, powinien się "obudzić". Debatę poprowadzi dyrektor Morskiego Centrum Nauki, Witold Jabłoński oraz pastor Mariusz Socha. Uczestnikami debaty będą: Jarosław Makowski, dr Włodzimierz Tasak, dr hab. Wojciech Gajewski, prof. UG. Wydarzenie to jest organizowane przy współpracy z Fundacją Europejską. Debata odbędzie się w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica, przy ul. Podgórnej 15/16.

Wykłady o pop-kulturze i literaturze

We wtorek, 29 października od 18:00 do 19:30 czeka nas ostatnie wydarzenie z cyklu wykładów akademickich. Będzie to spotkanie z dwoma ciekawymi osobami, które na chwilę przeniosą słuchaczy w nieco inny wymiar. Dr Michał Włodarczyk, zajmujący się socjologią, rozpocznie tematem "Pop-kultura vs protestantyzm". Jest to wykład dla wszystkich przekonanych, o swoim ogromnym wpływie na świat oraz dla pewnych swojej absolutnej odrębności od niego.  Otóż, będziemy mogli usłyszeć parę słów więcej na temat wzajemnego przenikania się pop-kultury i ruchów protestanckich. Co ma większy wpływ? Zapraszamy, będzie szansa, aby się przekonać! Drugi wykład pt. "Literatura w protestantyzmie" poprowadzi filolog, językoznawca, orientalista, etnolog – czy już brzmi interesująco? Dr Piotr Klafkowski to zasłużony, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Laureat dyplomu honorowego Fundacji ROLEX w Genewie w 1981 roku i dyplomu honorowego poznańskiego Domu Bretanii w 1996 roku. Oba wykłady będą miały miejsce w Sali Rady Wydziału na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Cukrowej 8.

Nabożeństwo Reformacyjne

W czwartek, 31 października odbędą się dwa wydarzenia, zamykające Szczeciński Tydzień Reformacji. Pierwszym z nich jest Nabożeństwo Reformacyjne, bez którego cały ten tydzień nie mógłby się obejść. Wierni kościołów protestanckich spotkają się o godzinie 17:00, aby wspólnie dziękować za dziedzictwo Reformacji i pięć głównych myśli reformacyjnych, przypominających im, co liczy się najbardziej: tylko Pismo, tylko wiara, tylko łaska,  tylko Chrystus, a za co wszystko tylko Bogu Chwała! Nabożeństwo odbędzie się w Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przy ul. Energetyków 8.

Zakończenie i koncert

Ostatnim wydarzeniem, również 31 października, będzie Finałowy Koncert Szczecińskiego Tygodnia Reformacji. O 19:00 na deskach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi Sienna Gospel Choir. Warszawski zespół zaprezentuje niezwykle cenny dorobek protestancki, jakim jest muzyka gospel. Zespół z Siennej doszedł do finału w programie „Mam talent” oraz w ubiegłym roku został zwycięzcą International Music Festival and Choir Competition w Grecji (wideo poniżej).

Słuchacze, zgromadzeni w filharmonii będą mogli nie tylko wysłuchać, ale też dać się ponieść tej muzyce, która ze swoim wyrazistym ewangelicznym przekazem łączy piękno melodyjności i harmonii. Jest to muzyka, która na stałe wpisała się w historię muzyki, nie tylko chrześcijańskiej. Zapraszamy do zakupu biletów na bilety.fm, lub bezpośrednio pod tym linkiem: https://bilety.fm/pl/muzyka/4144-sienna-gospel-choir-filharmonia-szczecin.html.

Więcej informacji na stronie http://reformacja.szczecin.pl oraz na https://www.facebook.com/SzczecinskiTydzienReformacji.

Sienna Gospel Choir:

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Plan, Atrakcje, Szczecin, Harmonogram, Opis, Data, Terminy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szczepienia studentÃłw UWR
Szczepienia studentów w całej Polsce - najnowsze informacje

Zobacz, jak uniwersytety dołączą się do walki z wirusem COVID-19.

ile obecnie zarbiasz miesięcznie na rękę?
Badania "Student w pracy 2021": pandemia obcięła zarobki studentów

Sprawdź, najnowsze wyniki badań dotyczących zarobków studentów.

Prof. Zbigniew Pastuszak nowym zastępcom redaktora naczelnego czasopisma ESWA

Dowiedz się więcej na temat prof. UMCS Zbigniewa Pastuszaka oraz jego współpracy z czasopismem "Expert Systems With Applications".

Polecamy
Czy studia ekonomiczne są trudne?
Czy studia ekonomiczne są trudne?

Jest to ścieżka kształcenia, którą obiera wielu kandydatów marzących o karierze w krajowych lub zagranicznych firmach.

Od nowego roku akademickiego więcej kandydatÃłw będzie przyjmowanych na studia wojskowe.
Wyższe limity przyjęć na uczelniach wojskowych od roku akademickiego 2019/2020

Od nowego roku akademickiego więcej kandydatów będzie przyjmowanych na studia wojskowe.

Polecamy
Ostatnio dodane
Szczepienia studentÃłw UWR
Szczepienia studentów w całej Polsce - najnowsze informacje

Zobacz, jak uniwersytety dołączą się do walki z wirusem COVID-19.

ile obecnie zarbiasz miesięcznie na rękę?
Badania "Student w pracy 2021": pandemia obcięła zarobki studentów

Sprawdź, najnowsze wyniki badań dotyczących zarobków studentów.

Ostatnio komentowane
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej
Zimowy nabór na studia w Akademi Morskiej Szczecin

Chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie studia? Wcale nie jest za późno! Przyjdź na Akademię Morską w Szczecinie!

Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!