Literatura
Promocja książki Konrada Wojtyły - "Może Boże"

Promocja książki Konrada Wojtyły - "Może Boże"

  • 2010-04-27, , godzina 17:00
  • wstęp wolny
  • Książnica Pomorska, Szczecin
  • Zobacz profil >>

Opis

Dyskusyjny Klub Książki w Książnicy Pomorskiej zaprasza na spotkanie autorskie z KONRADEM WOJTYŁĄ i promocję jego nowego tomiku wierszy pt. może boże. Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Skrendo.

Piotr Matywiecki przyznaje, że dawno nie czytał wierszy tak bardzo pozbawionych złudzeń. Nie ma w nich przegrody między pejzażem wewnętrznym i zewnętrznym, po tym samym nagim bezdrożu poruszają się emocje, słowa i ludzie ledwo przez emocje poruszeni, niejasno określeni słowami. Polatuje nad tym jednorodnym (a właściwie: wyrodnym!) pejzażem obnażająca wszystko, okrutna idea Boga, przefruwa coś, co chciałoby być poetyckim porywem znaczeń, ale jest jedynie milknącą co chwila próbą wyrazu. Zanim zamilknie - formuje doskonały wiersz. [...] Im więcej depresji, tym więcej mistrzostwa. Może zbyt łatwo byłoby powiedzieć, że mistrzostwo przezwycięża depresję - ale coś w tym jest!".

Edward Balcerzan w posłowiu do książki pyta: Co znaczą te dwa nagie słowa, które atakują nas od razu, bez podpowiedzi graficznych, bez interpunkcji, więc bez ostrzeżenia, niczym trzęsienie ziemi w słynnym przepisie Alfreda Hitchcocka na thriller? Nasamprzód znaczą one wszystko, cokolwiek w związku z może boże byłoby do pomyślenia. Warto je kilkakrotnie wypowiedzieć głośno". Podsumowując zauważa, że „tom stanowi kompozycję spójną, niemalże poemat, trafniej zatem rozpoznamy jego sensy - czytając rzecz po kolei, od pierwszego wiersza [początek końca] do ostatniego [koniec]. Słowa może boże spotkamy tu, wliczając tytuł, w sześciu miejscach. Ich znaczenia wciąż się różnicują, niekiedy błaznują, wymykają się jednoznaczności, ale nie rozmywają się, przeciwnie, tworzą hierarchię ważności.

Konrad Wojtyła (1979) - poeta, krytyk literacki, dziennikarz kulturalny Polskiego Radia Szczecin. W latach 2005–2009 z-ca redaktora naczelnego kwartalnika literacko-filozoficznego [fo:pa]. Wydał trzy książki z wierszami. Ostatnio Wiersze fatalne (2004). Publikował w "Odrze", "Portrecie", "FA-arcie", "Biurze Literackim", "Kresach", "Arkadii", "Pograniczach", "Przeglądzie Polskim" (USA), „Metaforze”, „Undergruncie”, „Migotaniach przejaśnieniach”, "Dodatku LITERAckim NL Gdynia", „Pro Arte”, "Gazecie Wyborczej" i w wielu innych pismach. Mieszka w Szczecinie.

Mapa

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.