Dzieje się - Teatr

Światowy balet zawita do Szczcina!

2016-04-21 10:56:25 | Szczecin

W tym roku Fundacja Balet w Szczecinie obchodzi 25-lecie działalności. W dniach 19-22 kwietnia do Opery na Zamku w Szczecinie przyjadą gwiazdy światowego baletu m.in. Shoko Nakamura, Wiesław Dudek, Ida Nowakowska, Viktoria Nowak, Matìj ©ust. Zatańczą etiudy klasyczne i współczesne podczas finału IX Międzynarodowego Konkursu Baletowego „ZŁOTE POINTY 2016” - Międzynarodowej Gali Gwiazd Baletu, którą wyreżyseruje Paulina Andrzejewska.

Podczas Gali wystąpią finaliści konkursu „ZŁOTE POINTY” oraz gwiazdy światowego baletu - goście i laureaci poprzednich edycji: Wiesław Dudek - pierwszy Polak, który wystąpił gościnnie z baletem Teatru Bolshoi w Moskwie w partii Oniegina w balecie „Oniegin” w choreografii J. Cranko.

Shoko Nakamura - I solistka Opery Wiedeńskiej, Staatsballett w Berlinie i Opery Narodowej w Budapeszcie, Ida Nowakowska - tancerka, aktorka, jurorka 9. edycji „You can dance - Po prostu tańcz”,

Viktoria Nowak - zwyciężczyni Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2015 roku, Monika Maciejewska, Gintautas Potockas - I soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, Anna Sąsiadek, Matìj ©ust- solista Baletu Narodowego w Pradze, Marek Ludwisiak, Stephanie Nabet, Mary Carmen Catoya i Herman Montenegro z Arts Ballet Theatre of Florida.

- Fundacja Balet to jeden z ważniejszych ośrodków w Polsce działających na rzecz dzieci i młodzieży artystycznie uzdolnionej. Jesteśmy także pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu baletowego „ZŁOTE POINTY” dla najlepszych absolwentów polskich i europejskich szkół baletowych. W ciągu 25 lat działalności przyznaliśmy 22 stypendia w dziedzinie muzyki, 61 w dziedzinie baletu, nagrodziliśmy 31 laureatów konkursów baletowych. Większość z nich została potem wybitnymi solistami w kraju lub zagranicą m.in.: Wiesław Dudek, Dawid i Marcin Kupińscy, Marcin Krajewski, Ida Nowakowska, Ewa Nowak. To nasz wielki sukces - mówi Maria Andrzejewska, Prezes Fundacji Balet.

- Z Fundacją Balet współpracuję od kilku lat, występując w taneczno-muzycznych spektaklach bożonarodzeniowych dla dzieci: „Opowieści wigilijnej” oraz „Jasiu i Małgosi”. Jest to współpraca wyjątkowa, gdyż na scenie gram razem z 180 wychowankami Studia Taneczno-Musicalowego, kształcącego dzieci od 4 roku życia. Za każdym razem to niesamowite przeżycie patrzeć, jak maluchy „połykają bakcyla” teatru, tańcząc i grając duszki, kwiatki czy motylki, i jak wiele radości im to sprawia. Wspaniale, że są takie ośrodki jak Fundacja Balet, dzięki którym nawet tak mali artyści mogą się rozwijać - mówi Mateusz Damięcki, aktor.

Fundacja Balet przyczyniła się do rozwoju mojej bogatej kariery artystycznej. Mogę to docenić szczególnie teraz, patrząc wstecz. Swoim występem podczas Gali Jubileuszowej chciałbym podziękować serdecznie Fundacji Balet za pomoc na początku mojej kariery. Z kolei widzom chciałbym dać występ, dzięki któremu zrelaksują się, zapomną na chwilę o codziennych problemach i dadzą się ponieść duszy - mówi Wiesław Dudek, tancerz, wieloletni I solista Staatsballet w Berlinie.
 
- Taniec wyraża moją miłość do muzyki i nadaje sens mojemu życiu. Dzięki niemu każdego dnia odkrywam cząstkę siebie. To będę chciała przekazać widzom podczas Gali. Mam nadzieję, że dzięki mojemu tańcowi zobaczą w sobie coś nowego i innego - dodaje Viktoria Nowak, tancerka.

- Reżyserowanie jubileuszowej Gali Gwiazd Baletu to dla mnie ogromne wyróżnienie, zaszczyt i odpowiedzialność, gdyż do Opery na Zamku w Szczecinie przyjadą najwybitniejsi tancerze, którzy zatańczą dla publiczności specjalnie wybrane przez siebie, wyjątkowe etiudy klasyczne i współczesne. To będzie wieczór pełen artystycznych wzruszeń. Serdecznie wszystkich zapraszamy - zachwyca się Paulina Andrzejewska, choreograf i reżyser.

„ZŁOTE POINTY” to jedyny międzynarodowy konkurs baletowy dla absolwentów w Polsce. W tym roku oprócz tancerzy z polskich szkół baletowych, swoich sił spróbują artyści z Węgierskiej Akademii Tańca i Konserwatorium Tańca w Pradze. Uczestnicy będą oceniani przez Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Ewy Głowackiej - I solistki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Po raz 23. zostanie także przyznany tytuł „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce”. W konkursie o roczne stypendium artystyczne Fundacji Balet wystartuje 11 uczniów polskich szkół baletowych.

Więcej informacji na stronie organizatora>>

AR/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: balet szczecin, opera na zamku, shoko nakumara, ida nowakowska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zbliża się 20. Festwal "Spoiwa kultury" w Szczecinie Szczecin

Wielkimi krokami zbliżamy się do wiosenno-letniego święta teatru w Szczecinie.

spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Polecamy
Sztuka Gniewu – festiwal sztuki angażującej
Sztuka Gniewu – festiwal sztuki angażującej

Sztuka gniewu – festiwal sztuki angażującej, to najnowszy projekt artystyczny krakowskiego Teatru Nowego.

Jutro na pewno jeszcze nie, ale pojutrze...
Jutro na pewno jeszcze nie, ale pojutrze...

"Przyszłość to wielka niewiadoma, a jeśli to wielka niewiadoma, to chodźcie, pofantazjujemy" - mówi Tomasz Majer w jednym ze skeczów, które znalazły się na nowym DVD kabaretu Hrabi.

Ostatnio dodane
Zbliża się 20. Festwal "Spoiwa kultury" w Szczecinie Szczecin

Wielkimi krokami zbliżamy się do wiosenno-letniego święta teatru w Szczecinie.