Premiery - Teatr

Spektakl jubileuszowy- premiera "Ożenku" Gogola

2011-03-24 11:58:34 | Szczecin

25 marca będzie miała miejsce premiera „Ożenku” Gogola w Szczecińskim Teatrze Współczesnym. Sztukę rosyjskiego pisarza w przekładzie Juliana Tuwima wyreżyserowała Justyna Celeda.

Gogol w "Ożenku" opisuje perypetie Iwana Kuźmicza Podkolesina – podstarzałego urzędnika, który pod wpływem namów swojego przyjaciela Koczariowa postanawia się ożenić. Małżeństwo traktowane jest w  utworze jako dobry obyczaj a także jako transakcja handlowa, która w przypadku panny młodej Agafii Tichonowej ,ma doprowadzić do jej awansu społecznego. Gogol  naszkicował satyryczny obraz społeczeństwa XIX wiecznej Rosji. Jest to grupa, która żyjąc  handluje wszystkim czym może i uporczywie wspina się po społecznej drabinie. Jedną z rzeczy, na której można ubić dobry interes jest małżeństwo.

Sztuka jest też pełną absurdalnego humoru opowieść o tym jak trudno staremu kawalerowi zrezygnować ze swoich dotychczasowych nawyków i jakim napawa go to niepokojem i lękiem. 

Należy zaznaczyć, że "Ożenek" opowiada o małżeństwie a nie o miłości. Czy ten potencjał starała się wykorzystać  Justyna Celeda?.

Reżyserka  zwraca się do odbiorców:
 „Żyjecie w micie miłości, można by rzec w uzależnieniu od tego słowa, a w związku z tym bezustannie dążycie do spotkania z drugim człowiekiem. Wszystko podporządkowujecie kochaniu i byciu kochanym. A jeśli to zjednoczenie nie jest możliwe? Jeśli jest tylko utopią? Iluzją, w której musicie zaprzeczać sobie, przybierać sztuczne pozy, brać udział w zbiorowej maskaradzie i patrzeć, jak ta druga osoba robi to samo?  Jeśli na jeden dotyk przypada zawsze jedno rozminięcie i jedno zderzenie czołowe? Umówmy się, ten człowiek u waszego boku to zawsze obcy, kosmita, z którego w najmniej odpowiednim momencie wyleje się zielona lepka maź. To wy mu przyczepiliście gębę sterylnego bóstwa.”

O głównym bohaterze mówi:
"Podkolesin jest taki jak  wy, tylko bardziej neurotyczny i zgorzkniały. Ale i on ma swój sen o pięknie i niewinności. W imię tego snu wyrusza - może słuszniej byłoby napisać: daje się wysłać - naostatnią krucjatę po Mityczną Miłość. Na tej decyzji kończy się jakakolwiek jego kontrola nad zdarzeniami. Od tej chwili wypadki toczą się logiką horroru -  surrealnego, momentami śmiesznego. Postaci, przestrzenie i zjawiska, które wokół niego wirują, są groteskowe, sztuczne lub absurdalne. W tym świecie nie ma uczuć, są tylko ich ikony. Choć i w tym świecie może
zdarzyć się chwila prawdy i ukojenia”

 Niewiara w miłość  wykorzystana przy pracy nad pierwszą rosyjską komedią obyczajową przyniosła z pewnością ciekawe efekty

Spektakle:
25 marca 2011 godz. 20.00 PREMIERA
26 i 27 marca godz. 19.00

Premiera Ożenku Gogola jest częścią obchodów 35-lecia Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Pozaostałe wydarzenia towarzyszące uroczystości to:
-Konkurs na TEATROMANKĘ – maskotkę jubileuszu, czyli  Tajemniczą, Elegancką, Atrakcyjną, Trójwymiarową Rzecz, Optycznie Miłą, Aktualnie Nieistniejącą, Koniecznie Antydepresyjną
-Wystawa zdjęć „Aktorzy to ludzie”
-Happeningi promujące teatr

MM

Słowa kluczowe: Spektakl jubileuszowy, premiera, Ożenek Gogo, Szczecin, Teatr Współczesny, 25 marca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mała rzecz, a cieszy
"Mała rzecz, a cieszy" - premiera spektaklu w Teatrze Polskim w Szczecinie Szczecin

Co nas czeka? Niezwykłe perypetie, nieoczekiwane zwroty akcji, feeria emocji!

Guru
"Guru" - światowa prapremiera w Operze na Zamku Szczecin

Dzieło francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Polsce!

Bahamut - zdjęcia ze spektaklu
"Bahamut" - ludzie i androidy w spektaklu studentów AST [FOTO]

To połączenie "Dumy i uprzedzenia" z "Łowcą androidów". Zobacz zdjęcia z próby!

Polecamy
"Pelikan" - premiera w Teatrze Współczesnym
"Pelikan" - premiera w Teatrze Współczesnym Szczecin

Już w sobotę premierę w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Premiera "Tramwaju" Krzysztofa Warlikowskiego
Premiera "Tramwaju" Krzysztofa Warlikowskiego

Polska premiera spektaklu "Tramwaj", będącego wspólną produkcją Odeon-Theatre de l'Europe i Nowego Teatru odbędzie się 12 kwietnia jako inauguracja 30. Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Ostatnio dodane
Mała rzecz, a cieszy
"Mała rzecz, a cieszy" - premiera spektaklu w Teatrze Polskim w Szczecinie Szczecin

Co nas czeka? Niezwykłe perypetie, nieoczekiwane zwroty akcji, feeria emocji!

Guru
"Guru" - światowa prapremiera w Operze na Zamku Szczecin

Dzieło francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Polsce!

Kupony i kody rabatowe