Sztuka
Wystawa plenerowa "1980. Jedno plemię"

Wystawa plenerowa "1980. Jedno plemię"

  • 2020-08-18, do 2020-10-31
  • wstęp wolny
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy pl. Solidarności 1, Szczecin

Opis

Wystawa plenerowa „1980. Jedno plemię” ma przypomnieć wydarzenia Sierpnia ′80 i wyjątkowych szesnastu miesięcy „Solidarności”. Był to początek zmiany systemu politycznego w Polsce, do czego doszło w 1989 roku. Na tle wydarzeń ogólnopolskich zostaną przypomniane te dziejące się na Pomorzu Zachodnim, a w szczególności – w Szczecinie.

To przede wszystkim wielki strajk w stoczni im. Adolfa Warskiego, podczas którego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, popierany przez ponad 300 przedsiębiorstw w regonie. Szczecin, obok Gdańska, stał się głównym ośrodkiem strajkowym w Polsce. W obu miastach pierwszym postulatem był ten dotyczący powołania niezależnych samorządnych związków zawodowych. Zarówno do Szczecina, jak i Gdańska, na negocjacje ze strajkującymi przyjechały komisje rządowe. Ich członkowie zmuszeni byli ustąpić w kwestiach zasadniczych, choć wydawały się one niezmienne od końca II wojny, kiedy w Polsce został narzucony system komunistyczny.

Wystawa przypomni czas przełamania w polskim społeczeństwie poczucia marazmu, beznadziei, lęku przed przyszłością i nadciągającym wielkim kryzysem gospodarczym. To właśnie Sierpień ′80 pokazał, czego naprawdę chcą Polacy; pokazał, że społeczeństwo jest spragnione normalnego życia według demokratycznych reguł, – gdzie każdy może zabrać głos i wyrazić swoje poglądy – oraz życia
w prawdzie.

To wtedy zaczęło rodzić się społeczeństwo obywatelskie, dzięki któremu po latach możliwa była bezkrwawa rewolucja i transformacja. To dzięki polskim przemianom, zapoczątkowanym w sierpniu 1980 r. , dziewięć lat później ruszyła lawina, zmiatając żelazną kurtynę. W te wszystkie procesy włączyli się, albo je inicjowali, mieszkańcy Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Wystawa plenerowa „1980. Jedno plemię”
18 sierpnia – 31 października 2020 roku
Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1
Kurator wystawy: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Współpraca kuratorska: Aneta Popławska-Suś, Paula Sendra
Teksty i wybór zdjęć: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Konsultacja historyczna i recenzja: prof. Jan Skórzyński

Projekt graficzny: Filip Bylak
Korekta: Wiktoria Klera-Olszak, Bartosz Zasieczny
Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie –Centrum Dialogu Przełomy, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

fot. Moment po podpisaniu porozumień. Reakcja zgromadzonych, 30 sierpnia 1980 Kronika UW

Ostatnio dodane
world_of_tomorrow
Poznaliśmy program Ars Independent Festival 2020 Online

Ponad 30 gości, 45 utworów audiowizualnych, blisko 600 minut wideo, prawie 400 minut spotkań i dyskusji.

FestivALT 2020
FestivALT 2020 - żydowski kolektyw twórczy i festiwal w nowej formie

We wrześniu i październiku miłośnicy sztuki współczesnej mają szansę zgłębić swoje zainteresowania, uczestnicząc w licznych eksperymentalnych projektach.

Konkurs Ziaja
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.