Dzieje się - Sztuka

Wystawa "Wypędzeni 1939" zniszczona przez żywioł, nie chuliganów

2018-04-04 12:26:23 | Szczecin

Plenerowa wystawa czasowa pt. „Wypędzeni 1939”, która mieści się na placu Solidarności w Szczecinie została uszkodzona. Widząc swastyki na niektórych zdjeciach, mieszkańcy mogli przypuszczać, że to sprawka chuliganów. Okazało się jednak, że to po prostu siła żywiołu. Wystawę zniszczył porywisty wiatr.

Wypędzeni 1939

Komunikat Muzeum Narodowego w Szczecinie

W związku z uszkodzeniami spowodowanymi porywistym wiatrem część wystawy plenerowej „Wypędzeni 1939”, prezentowanej na placu Solidarności (Centrum Dialogu Przełomy MNS), jest nieodstępna. 

Nagrania z monitoringu nie wskazują na udział osób trzecich, zniszczenia spowodowane są niekorzystną aurą. 

Zniszczone elementy ekspozycji zostaną przywrócone w możliwe szybkim terminie.

Przepraszamy za utrudnienia.

O wystawie Wypędzeni 1939

Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy, rozpoczęte w 1939 r. niemal natychmiast po zakończeniu działań wojennych (kampanii wrześniowej), były pierwszym aktem polityki ludnościowej nazistów w okupowanej Europie. Właśnie o tym opowiada wystawa pt. „Wypędzeni 1939” , którą na pl. Solidarności 1 będzie można oglądać od 28 marca do końca kwietnia 2018 roku.

Podczas II wojny światowej niemiecka polityka deportacyjna doprowadziła do powstania obozów śmierci i Zagłady Żydów. Deportacje – głównie do Generalnego Gubernatorstwa – objęły kilkaset tysięcy osób. Szczególnie intensywnie prowadzono je na terenie Warthegau (jednostki administracyjnej utworzonej z Wielkopolski, części ziemi łódzkiej z Łodzią, Kujaw z Włocławkiem). Podobne praktyki miały miejsce na terenie Pomorza, Śląska oraz północnego Mazowsza z Ciechanowem, również anektowanych przez Rzeszę. 

Wystawa uzmysławia nie tylko przebieg i skalę tych deportacji, ale również ich konteksty historyczne (pakt Ribbentrop-Mołotow, eksterminacja elit polskich na ziemiach wcielonych, Zagłada Żydów, Generalny Plan Wschodni). Fotografie i dokumenty pochodzą z archiwów niemieckich i polskich, w tym także z zasobów lokalnych instytucji kultury oraz ze zbiorów prywatnych. 

Ekspozycja była dotychczas prezentowana w czterdziestu miejscach w Polsce, Niemczech i Austrii. Autorami wystawy są dr Jacek Kubiak (kurator), Małgorzata Schmidt (projekt plastyczny), Janusz Zemer (współpraca scenariuszowa). 

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wrocław, plac Solidarności, ekspozycja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Hilma af Klint
Hilma af Klint - poznajcie szwedzką matkę abstrakcji

To ona jako pierwsza odeszła od malarstwa przedstawiającego.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.