Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Studia magisterskie czy studia podyplomowe – co wybrać po licencjacie?

2017-08-14

Jak co roku wielu absolwentów studiów pierwszego stopnia zastanawia się nad swoją przyszłością. Cześć z nich rezygnuje z dalszej edukacji i stawia na życie zawodowe. Zdecydowana większość jednak chce kontynuować naukę na studiach wyższych. Posiadacze dyplomów potwierdzających zdobycie tytuł licencjata (lub inżyniera) mają kilka opcji, m.in. zapisanie się na odpłatne studia podyplomowe lub na kolejne 2-lata na studiach drugiego stopnia.

studia licencjackie

Studia magisterskie

To zdecydowanie najczęściej wybierany wariant. Studenci zazwyczaj decydują się uzupełniające 2-letnie studia magisterskie po to by nabyć kompleksowe kwalifikacje do wykonywania określonego zawodu. W niektórych branżach, np. w szkolnictwie dyplom potwierdzający ukończenie takich studiów jest konieczny – jego brak jest równoznaczny z nie posiadaniem odpowiednich kompetencji do pracy na stanowiskach nauczycielskich. Działający od kilku lat system boloński umożliwił studentom dwie ścieżki – wybór na studiach drugiego stopnia tego samego kierunku co na licencjacie lub zapisanie się na zupełnie inny. I tak absolwenci ekonomii decydują się na zarządzanie, a ekonomiści wybierają pedagogikę. Takie rozwiązanie ma niewątpliwą zaletą – w ciągu 5 lat edukacji można zdobyć uprawienia do pracy na wielu stanowiskach. Warto zaznaczyć, że studia magisterskie dostępne są nie tylko trybie stacjonarnym, ale także tym zaocznym

Studia podyplomowe

Ostatnio nieco większą popularnością cieszą się studia podyplomowe. Skąd ten fenomen? W tym przypadku zadecydowało większe dostosowanie do potrzeb rynku pracy. Studenci mogą wybierać więc studia nie tylko przyszłościowe, ale także takie, które będą bardziej dostosowane do ich potrzeb i zainteresowań. Przykładowo, absolwent zarządzania może zapisać się na studia z zarządzania nieruchomościami lub z zarządzania w opiece zdrowotnej. A to wszystko w krótkim czasie, bo zazwyczaj nauka na takich kierunkach trwa nie dłużej niż 2-3 semestry.

Studia magisterskie z podyplomowymi

Zarówno studia magisterskie jak i podyplomowe mają swoje wady. Te pierwsze niekiedy są powtórzeniem materiału z licencjatu. Z kolei „podyplomówki” nie dają uprawień do wykonywania niektórych zawodów. Istnieje też opcja, która pozwala pogodzić oba warianty – a mianowicie studia magisterskie z podyplomowymi, np. studia magisterskie ZPSB (http://www.zpsb.pl/studia-ii-stopnia). Programy takich kierunków konstruowane są tak, że oprócz przedmiotów obowiązkowych, pojawiają się też te z zakresu „podyplomowych”. Tym sposobem w ciągu 2-lat student może zdobyć dwa dyplomy, co na pewno zwiększy jego atrakcyjność na rynku pracy.

Artykuł Partnera

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama