Polska - Świat nauki

Akademia Morska w Szczecinie rozpoczyna współpracę z Interoceanmetal

2019-12-10 12:55:05 | Szczecin

Wspólne badania dna morskiego i prace nad skutecznymi rozwiązaniami technologicznymi, które ułatwią działania na "działce" na dnie Pacyfiku - to główne założenia umowy zawartej na początku grudnia między Akademią Morską w Szczecinie a spółką Interoceanmetal.

prof. Tomasz Abramowski i dr inż. kpt. ż.w. Arkadiusz Tomczak, prof. AMSInformacje o współpracy

Interoceanmetal to instytucja zrzeszająca kraje: Bułgarię, Czechy, Słowację, Rosję, Kubę oraz Polskę, które wspólnie sprawują pieczę nad wydzieloną częścią terenu na dnie Oceanu Spokojnego, na którym znajdują się konkrecje manganowe - złoża polimetaliczne, których zasoby stanowią przyszłościowe źródło surowców metalicznych potrzebnych w przemyśle. Spółka zajmuje się nie tylko wydobyciem konkrecji, ale też badaniami dotyczącymi rozwoju górnictwa morskiego (wysoko specjalistycznej gałęzi tej branży), a także jego wpływu na środowisko naturalne.

Specjalistyczna wiedza niezbędna w działaniach IOM, to płaszczyzna styczności nauki z biznesem. Na czym będzie polegała nasza współpraca?

- Przed nami wspólne badania naukowe i prace wdrożeniowe, związane z tematyką górnictwa morskiego, a szczególnie eksploracją i eksploatacją dna morskiego, w obszarze Clarion Clipperton (przyp. obszar występowania konkrecji na dnie Pacyfiku) - mówi dr inż. kpt. ż.w. Arkadiusz Tomczak, prof. AMS, prorektor ds. morskich, który podpisał porozumienie ze strony uczelni. W imieniu spółki umowę podpisał jej dyrektor, prof. Tomasz Abramowski.

W ramach wspólnych działań promowana będzie wiedza i informacje na temat badań oceanicznych oraz górnictwa morskiego podczas m.in. konferencji, warsztatów czy imprez popularnonaukowych. Przed nowymi wspólnikami także obserwacje i pomiary hydrograficzne, geologiczne oraz oceanograficzne. Celem tej kooperacji będą też wspólne projekty, aplikacje o granty i środki na rozszerzanie badań w dziedzinie głębokowodnego górnictwa morskiego. To dziedzina skomplikowana i trudna, ale też przyszłościowa, a weryfikacja możliwości korzystania z zasobów oceanów w kontekście rozwoju przemysłu metalicznego jest jednym z założeń zrównoważonego rozwoju światowej gospodarki.

ip

fot. Tomasz Kwiatkowski / Akademia Morska w Szczecinie

Słowa kluczowe: AMS, Rozwój, Badania, Projekty, 2019, Górnictwo morskie, Dno Pacyfiku
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
17 paźdzernika - zmiany na uczelniach
Od 17 października studenci w żółtych strefach uczą się hybrydowo, a ci w czerwonych zdalnie

Nowe zmiany w sposobie działania szkół wyższych, w związku z pandemią COVID-19.

Apel ministra nauki w sprawie rzeczników akademickich

Minister Murdzek zwrócił się bezpośrednio do rektorów polskich uczelni. Chodzi o rozwiązanie problemu mobbingu, dyskryminacji i molestowania.

Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.