Akademia Morska w Szczecinie - AM, Szczecin

Kształcimy poszukiwanych specjalistów
Adres: ul. Wały Chrobrego 1-2, 70-500 Szczecin

Chór akademicki

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie powstał w lutym 2003 roku. Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest dr Sylwia Fabiańczyk-Makuch. Członkami chóru są głównie studenci i absolwenci Akademii Morskiej w Szczecinie, a także innych szczecińskich uczelni. W repertuarze zespołu znajduje się muzyka sakralna, oratoryjno-kantatowa, ludowa i rozrywkowa. Nawiązując do specyfiki uczelni oraz tradycji miasta i regionu, chór specjalizuje się również w wykonywaniu utworów chóralnych o tematyce marynistycznej pisanej dla zespołu przez wybitnych polskich kompozytorów, takich jak Marek Jasiński, Romuald Twardowski czy Jacek Sykulski.

Chór Akademii Morskiej jest marką już dobrze rozpoznawaną w regionie i w Polsce. Zespół corocznie uświetnia szczecińskie obchody Dni Morza oraz bierze udział w wielu ważnych wydarzeniach kulturalnych miasta i okolic. Chętnie prezentuje się w eksperymentalnych przedsięwzięciach, takich jak widowiska „światło i dźwięk” (np. Lux Aeterna Piotra Brody), produkcje telewizyjne (np. gale kabaretowe, gala Eska Music Awards), czy teledyski. Współpracował ze znanymi kompozytorami i muzykami, takimi jak Krzesimir Dębski, Hadrian Tabęcki, Michael McGlynn i Kuba Badach. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć i nagród zdobytych na festiwalach chóralnych. Szczególne sukcesy zespołu to I miejsce w najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki chóralnej w kraju Legnica Cantat (w 2013, 2016 i 2017 r.), pierwsza nagroda na festiwalu w Ohrid w Macedonii (2013 r.), Złoty Dyplom na międzynarodowych festiwalach w Pradze (2014 r.), na Malcie (2015 r.) i w Petersburgu (2017 r.) oraz Grand Prix zdobyte m.in. w Kownie (2015 r.) i Bratysławie (2016 r.).

Chór ma w swoim dorobku dwie płyty o tematyce marynistycznej: Pozdrowione bądźcie morza oraz Gra fal, a także płytę z kolędami i utworami świątecznymi Pod okapem śniegu.

Zespół to nie tylko sztywne godziny prób i rygor w prowadzeniu ćwiczeń głosowych. Przede wszystkim jest to możliwość wspólnego spędzania czasu z przyjaciółmi, gdzie główną rolę pełni muzyka. Ta grupa młodych energicznych ludzi spotyka się też po godzinach, na wspólnych wyjazdach oraz chętnie bierze udział w spontanicznie organizowanych akcjach charytatywnych takich jak np. honorowe oddawanie krwi. Członkowie chóru wiedzą, czym jest dyscyplina i poświęcenie czasu dla osiągania coraz lepszego poziomu artystycznego, ale potrafią też się bawić i sprawić, że ich publiczność ma zagwarantowany cały wachlarz emocji. Warto dodać, że zespół wyróżnia się strojami: mundury oraz charakterystyczne suknie przyciągają spojrzenia i sprawiają, że nie tylko miło się słucha, lecz także ogląda. Kwintesencją tego, co w zespole najlepsze, jest wspólny entuzjazm, pasja do śpiewu, młodość, talent i ogromna pozytywna energia.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Szkoły wyższe w mieście