Specjalności mechatroniczne w Akademii Morskiej w Szczecinie

2019-10-21 09:37:58 | Szczecin

W dniu 01 października 2019 roku, w Akademii Morskiej w Szczecinie utworzono Wydział Mechatroniki i Elektrotechniki. W skład WMiE wchodzą dwie katedry: Elektrotechniki i Energoelektroniki oraz Automatyki Okrętowej. Za kształcenie na wydziale odpowiada Wydziałowe Centrum Kształcenia.

Wizualizacja Mechatroniki

Informacje o Wydziale

Pracownicy WMiE to osoby posiadające wykształcenie zarówno niezbędne do prowadzenia działalności naukowo-badawczej jak również specjaliści posiadający dyplomy morskie w specjalności elektrycznej i mechanicznej uprawniające do prowadzenia zajęć zgodnych ze standardami kształcenia konwencji STCW i wydawania międzynarodowych dyplomów IMO dla każdego absolwenta kończącego studia.

Nowy wydział oferuje trzy specjalności: Elektroautomatykę okrętową, Mechatronikę i elektrotechnikę przemysłową oraz Mechatronikę systemów energetycznych w trybie stacjonarnym i jedną specjalność, Elektroautomatykę okrętową w systemie niestacjonarnym.

Kwalifikacje po Mechatronice

Absolwent specjalności Elektroautomatyka okrętowa jest przygotowany do pracy wśród członków załóg obiektów pływających jako oficer elektroautomatyk okrętowy, w służbach dozoru technicznego armatorów, w służbach towarzystw klasyfikacyjnych, w stoczniach produkcyjnych i remontowych, w zakładach przemysłu maszynowego, w służbach nadzoru, w serwisach, w instytucjach klasyfikacyjnych i nadzorczych, w służbach technicznych armatorów, w firmach diagnostycznych i remontowych, w przedsiębiorstwach przemysłu okrętowego oraz w innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn oraz układów mechatronicznych.

Absolwent specjalności Mechatronika i elektrotechnika przemysłowa posiada przygotowanie do pracy w interdyscyplinarnych zespołach projektowych oraz konstrukcyjnych. Przygotowany jest również do wykonywania zadań w zakresie nadzoru, diagnostyki i eksploatacji urządzeń mechatronicznych oraz układów sterowania maszyn. Może być zatrudniony w stoczniach lub zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu maszynowego, w służbach nadzoru technicznego, w firmach serwisowych, projektowych i technologicznych, w działach badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw wdrażających układy automatyki i robotyki w różnych obszarach przemysłu lub realizujących zadania związane z oprogramowaniem maszyn CNC i układów sterowania.

Program kształcenia zapewnia także możliwość zatrudnienia na statkach morskich w charakterze oficera elektroautomatyka okrętowego.

Absolwenci specjalności Mechatronika systemów energetycznych są przygotowani do zajmowania stanowisk pracy w stoczniach produkcyjnych i remontowych, w służbach remontowych przedsiębiorstw produkcyjnych, w służbach nadzoru technicznego przedsiębiorstw, w towarzystwach klasyfikacyjnych, w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych, związanych z przemysłem okrętowym i maszynowym oraz w jednostkach zajmujących się diagnozowaniem i serwisowaniem maszyn i urządzeń wraz z ich układami mechatronicznymi.

Z uwagi na praktyczny aspekt kształcenia, a także ze względu na certyfikacje Międzynarodowej Organizacji Morskiej naszego ośrodka, na WMiE duży nacisk stawiany jest na wyposażenie bazy laboratoryjnej, które spełnia wymagania konwencji STCW, ale również służy rozwojowi badawczemu w tematyce związanej z automatyką, energoelektroniką i elektrotechniką w systemach okrętowych i morskich.

Możliwości nauki

Wizytówką Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki jest Laboratorium Zielonej Energetyki, które daje możliwość prześledzenia i zbadania całej sieci energetycznej, od produkcji poprzez przekształcenia energii elektrycznej, aż do otrzymania jej użytecznej formy wraz z badaniem jakości. Laboratorium jest zaprojektowane tak, aby badania mogły obejmować wytwarzanie energii na lądzie, bądź na statkach. Wyposażone jest w cztery prądnice różnego typu podłączone do głównej tablicy rozdzielczej (GTR). Wytwarzana energia w prądnicach może być poddana obróbce w przekształtnikach lub podana bezpośrednio na głównej tablicy rozdzielczej.

W użytkowaniu są także laboratoria napięć średnich, elektrotechniki okrętowej, maszyn i napędów elektrycznych, układów automatyki oraz podstaw elektrotechniki i elektroniki zapewniające bazę kształcenia studentów. Zasoby te są również wykorzystywane w ramach kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe.

ip

fot. materiały Akademii Morskiej w Szczecinie

Słowa kluczowe: Mechatronika, Kierunki, Szczecin, Praca, Perspektywy, Rekrutacja

Studia na start

Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.

Na czym polega studiowanie cyberbezpieczeństwa?

Zobacz, jak wygląda studiowanie cyberbezpieczeństwa i czy warto udać się na ten kierunek.

Studia dzienne czy zaoczne - jakie wybrać?

Zarówno studiowanie dzienne, jak i zaoczne ma swoje mocne i słabe strony.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane