Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Muzyka Gustava Mahlera bardzo długo torowała sobie drogę do największych sal koncertowych świata. Początkowo widziano w niej jedynie kaprys wielkiego dyrygenta, odmawiając jakiejkolwiek wartości. Przełom, który dokonał się w latach 60 i 70 ubiegłego stulecia, był zasługą jednego w zasadzie artysty – Leonarda Bernsteina, który z popularyzacji muzyki austriackiego kompozytora uczynił niemal swoją życiową misję. Od tamtego czasu dzieła Mahlera stały się najbardziej spektakularną częścią repertuaru wielkich dyrygentów, najsławniejsze orkiestry symfoniczne świata prezentują je na światowych trasach koncertowych, a liczba rejestracji płytowych dokonanych w krótkim czasie zdumiewa. Mahler, mimo iż zawsze pragnął być wielkim symfonikiem podobnym do Beethovena, był od początku prowokatorem i tak powinien być postrzegany również dzisiaj. Towarzysząca jego muzyce atmosfera dziwaczności, histerycznego rozgorączkowania i dźwiękowego banału, zespolona z wzniosłością i subtelną liryką, utworzyła jedyny w historii muzyki amalgamat tak ekstremalnych emocji. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek wypośrodkowaniu – wypowiedzi są skrajne, co sprawia, że Mahler, pomimo ogromnej popularności swojej muzyki, pozostawił nam dzieło samotne, niepodobne do niczego, co wcześniej i później stworzono. W słynnych słowach skierowanych do Sibeliusa powiedział: Symfonia musi być jak świat – musi obejmować wszystko.

Pieśń o ziemi powstała w roku 1908, w trudnym okresie życia Mahlera – pełnym zdrowotnych i rodzinnych komplikacji. Kompozytor po ogromnym sukcesie VIII Symfonii – tzw. Symfonii tysiąca - odczuwał paniczny lęk przed skomponowaniem Symfonii Dziewiątej – pamiętając, iż dla Beethovena, Schuberta, Dworzaka i Brucknera były to symfonie ostatnie. Powstał więc projekt symfonii nietypowej – symfonii pieśni, w której żywioł instrumentalny i wokalny splatają się w idealnej harmonii. Teksty dzieła pochodzą ze zbioru „Fletnia chińska”, zawierającego swobodne tłumaczenia wierszy poetów chińskich dokonane przez Hansa Bethge. Dwójka solistów śpiewa o bólu istnienia, samotności, urodzie życia, zmysłowym pięknie i wreszcie pożegnaniu z młodością, pięknem i przyjaźnią jak to określił sam Mahler. Kluczową dla całości dzieła jest część ostatnia - Der Abschied (Pożegnanie), będąca sugestywnym obrazem zasypiania świata i stopniowo zapadającej ciemności, w której rozegra się symboliczne misterium pożegnania przyjaciela. Orkiestrowe interludium, którym jest przejmujący marsz żałobny pełen żydowskich asocjacji, doprowadza nas do dramatycznej kulminacji, symbolicznie ilustrującej kres ziemskiej wędrówki. Następuje potem najwspanialszy fragment dzieła, w którym napięcie stopniowo uspokaja się, doprowadzając w ostateczności do całkowitego rozjaśnienia. Świetlistym brzmieniom zastygłej niemal w mistycznym transie orkiestry towarzyszą w nieskończoność powtarzane słowa altu: ewig, ewig (wiecznie, wiecznie). 

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Pieśń o Ziemi Gustava Mahlera.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Pieśń o Ziemi Gustava Mahlera (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Pieśń o Ziemi Gustava Mahlera (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Pieśń o Ziemi Gustava Mahlera (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Pieśń o Ziemi Gustava Mahlera (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Pieśń o Ziemi Gustava Mahlera (Opera na Zamku w Szczecinie, Szczecin).
Ostatnio czytane
MFT Kontakt
Zbliża się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Mamy informacje o tegorocznym festiwalu.

Szalone noÅźyczki Teatr Kwadrat
Spektakl "Szalone nożyczki" po raz 1000. na scenie Teatru Kwadrat [FOTO]

Przedstawienie od 20. lat nie schodzi z afisza Teatru Kwadrat, ciesząc się niesłabnącą popularnością.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.