Sztuka
Wystawa fotografii Zofii Rydet

Wystawa fotografii Zofii Rydet

  • 2017-08-12, do 2017-10-08
  • Muzeum Narodowe ul. Wały Chrobrego 3, Szczecin

Opis

Dzięki współpracy z Galerią Miejsce sztuki 44 w Świnoujściu i jej kuratorem Andrzejem Pawełczykiem, udało się sprowadzić do Szczecina fascynującą wystawę fotografii Zofii Rydet.
Fotograficzny dorobek Zofii Rydet porusza ogromem, artystyczną jakością oraz – co nie mniej istotne – także siłą historycznego zapisu. Pierwotnie nie do końca doceniany, umieszczany w kontekście ruchu fotoamatorskiego, współcześnie staje się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców i badaczy, a postać autorki – ikoną. Jej wrażliwość zapisana w czarno-białych kadrach rozpięta jest pomiędzy dwoma biegunami, realistycznym i pozornie chłodnym podejściem „Zapisu socjologicznego”, najbardziej chyba rozpoznawalnym cyklem w jej dorobku a symbolicznym i emocjonalnym zawartym przykładowo w kolażach „Świata uczuć i wyobraźni”. Z jednej strony szorstkość dokumentalnego odzwierciedlenia, z drugiej ekspresyjne, surrealistyczne kompozycje. Te drugie, we współczesnym, cynicznym świecie, przez swój sentymentalizm, mogą niektórym wydawać się kłopotliwe, wstydliwe, ocierające się o kicz. Jednak ich współwystępowanie z reporterskimi cyklami, wzmacnia siłę ich oddziaływania.

Mapa

Ostatnio czytane
Mali palacze w szokującej sesji zdjęciowej!
Mali palacze w szokującej sesji zdjęciowej!

Frieke Janssens, belgijska fotograf postanowiła zareagować na wciąż obniżający się wiek, w którym dzieci sięgają po papierosy.

Festiwal Brave 2012 w liczbach
Festiwal Brave 2012 w liczbach

Tegoroczna, pod wieloma względami wyjątkowa edycja festiwalu zatytułowanego „Wtajemniczenia kobiet”, przeszedł do historii.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w