Sztuka
Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918–1939

Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918–1939

  • 2017-04-01, do 2017-04-23
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie - Muzeum Tradycji Regionalnych (ul. Staromłyńska 27), Szczecin

Opis

Spośród wielu tysięcy przejrzanych zdjęć Leszek Dulik wybrał kilkaset a Konrad Zieliński napisał do nich tło historyczno-kulturowe. Prace wykonane zostały zarówno przez uznanych, najwybitniejszych fotografików, jak i twórców, których nazwisk nie udało się ustalić. Autorom zależało na tym, aby opatrzyć je jak najdokładniejszym opisem i wszędzie, gdzie to możliwe, umieścić imiona i nazwiska przedstawionych osób. Ważne jest, żeby nie pozostali oni bezimienni.

Fotografie ukazują duże miasta i małe miasteczka, w których często większość mieszkańców stanowili Żydzi. W tych społecznościach, podobnie jak wśród żydowskich mieszkańców wsi i osad, przetrwały pieczołowicie pielęgnowane tradycyjne i niezmienne od wieków formy życia. Przedstawiono również Żydów zasymilowanych, wychowanych w polskiej szkole, silnie związanych z polską historią, kulturą i językiem. Na zdjęciach pojawiają się w towarzystwie swoich nieżydowskich przyjaciół, kolegów, współpracowników. Mieszkając w Polsce i dla niej pracując, mając świadomość więzi z własnym narodem i jego losem, często żyli na granicy dwóch światów.

Wśród sfotografowanych znajdziemy ludzi zwyczajnych i wybitnych, zamożnych i biednych. Można spojrzeć im w oczy, zajrzeć do ich mieszkań, obserwować przy pracy, zobaczyć, jak przeżywają radości i troski. Są to obrazy uchwycone na krótko przed tragedią – ich bohaterowie nie wiedzą jeszcze, że świat, w którym żyją, niebawem zostanie zniszczony.

Ekspozycje, w ramach VI Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, zorganizowało Muzeum Narodowe w Szczecinie przy współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie (właścicielem wystawy). Wydarzeniu towarzyszy album „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918–1939” autorstwa Leszka Dulika i Konrada Zielińskiego, wydany przez ŻIH i Wydawnictwo Boni Libri.

Mapa

Ostatnio czytane
Mali palacze w szokującej sesji zdjęciowej!
Mali palacze w szokującej sesji zdjęciowej!

Frieke Janssens, belgijska fotograf postanowiła zareagować na wciąż obniżający się wiek, w którym dzieci sięgają po papierosy.

Festiwal Brave 2012 w liczbach
Festiwal Brave 2012 w liczbach

Tegoroczna, pod wieloma względami wyjątkowa edycja festiwalu zatytułowanego „Wtajemniczenia kobiet”, przeszedł do historii.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w