Sztuka
12. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie

12. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie

  • 2017-05-20
  • Szczecin

Opis

Noc muzealna stała się w Europie fenomenem socjologicznym, gromadzącym tłumy widzów wrażliwych na niecodzienną scenerię muzealną, którą sami tworzą. Nastrój wieczoru, a potem nocy, sznury spacerowiczów przemierzających miasta, czasem pełne wesołości, czasem skupionej ciszy, tworzą swoiste święto, w którym udział biorą nawet ci, którzy w innych warunkach rzadko chodzą do muzeów.

W Szczecinie – choć nie tylko tutaj – noc muzeów stała się spontanicznym świętem, podczas którego mieszkańcy i przyjezdni pielgrzymują do miejsc będących jakby świeckim sacrum – miejsc unaocznionej pamięci, obecności sztuki i historii; choć bywało, że włączają się do tego kościoły, które same są często muzeami i mauzoleami. 

Oprócz wielu atrakcji na mieszkańców czeka także zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Muzem Narodowego w Szczecinie zbiórka publiczna. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup prac Gérarda Singera.

Mapa

Ostatnio czytane
Więksi od Banksy'ego: gigantyczny polski streetart
Więksi od Banksy'ego: gigantyczny polski streetart

CNN odkrywa Polskę - amerykańska stacja w przyszłym tygodniu będzie emitować programy poświęcone naszej kulturze.

Impreza w klasztorze
Impreza w klasztorze

Właśnie ruszył jeden z największych festiwali alternatywny. Do 11 lipca klasztor w Lubiąż stanie się centrum sceny muzycznej, ale nie tylko.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Polecamy