Kino
Przegląd Filmów Wojennych "O zabijaniu"

Przegląd Filmów Wojennych "O zabijaniu"

Opis

Już 1 października rusza Ogólnopolski Przegląd Filmów Wojennych "O zabijaniu". Podczas trzech dni, w trzynastu miastach w Polsce  zostanie wyświetlonych blisko dziesięć tytułów, w tym najnowsze dokumenty o wojnie w Iraku i Afganistanie, m.in. "Restrepo" nagrodzone na festiwalu Sundance 2010 za najlepszy pełnometrażowy dokument, czy nominowany do Oskara "Operation Homecoming: writing the wartime experience" oraz filmy fabularne, które zapisały się w historii kina wojennego jako kultowe. Na dużym ekranie będzie można obejrzeć reżyserską wersję filmu "Czas apokalipsy. Powrót"  Francisa Forda Coppoli oraz kultowy film "Łowca jeleni" .

Przegląd Filmów Wojennych oferuje widzowi cały przekrój wizualnej interpretacji, którą twórcy podejmują w kontekście wojny. Od najbardziej osobistych obrazów z "This is War - memories of Iraq", przypominających wideo pamiętnik żołnierzy Batalionu Gwardii Narodowej wysłanych do Iraku w 2004 roku, przez wspomnienia weteranów II wojny światowej zebranych w filmie "Operation Homecoming" aż po zabawne historie żołnierzy stacjonujących w pałacu syna Husseina, w Al. Azimiya, jednym z najbardziej niebezpiecznych terenów Bagdadu. Przeciwstawiając się wojnie próbują przywołać choć część swojego amerykańskiego życia leżakując w basenie (używając do tego opon od samochodu ciężarowego), słuchając swojej muzyki i pijąc drinki. Żołnierze z Gunner Palace nie są tytanami intelektu, nie wybierali tego losu - znaleźli się w centrum wojny w obcym kraju i próbują ocalić nie tylko swoje życie,
ale także tożsamość. Zabijanie jest wciąż tematem tabu. Podejmuje się go w publicystyce, filmach, w literaturze beletrystycznej, ale mówienie o nim wprost jest wciąż rzadkością.

Przy okazji Przeglądu Filmów Wojennych ukaże się pierwsze polskie wydanie książki popularnonaukowej "O zabijaniu" Dave'a Grossmana. Autor, opierając się na badaniach S.L.A. Marshalla, zastanawia się dlaczego jedynie 15-20 procent żołnierzy od II wojny światowej do czasów wojny w Wietnamie używało swojej broni przeciwko nieprzyjaciołom. Próbuje wyjaśnić dlaczego w Wietnamie ten procent wzrósł kilkakrotnie. "O zabijaniu" to lektura obowiązkowa dla studentów West Point, nominowana do Nagrody Pulitzera, teraz w języku polskim.

"Jeden ruch ręki kończący czyjeś życie to zarazem początek kolejnej walki - z samym sobą" -  mjr Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony ratusza w irackiej Karbali.

Podczas przeglądu będzie można obejrzec następujące filmy:

This is War - memories of Iraq
kraj produkcji: USA
rok produkcji: 2007
reżyseria: Gary Mortensen
Wśród wielu filmów dokumentalych na temat zaangażowania wojsk USA w Iraku, This Is War jest jednym z najbardziej osobistych. Wideo pamiętnik opowiada o doświadczeniach Batalionu Gwardii Narodowej wysłanej do Iraku w 2004 roku. Poczynając od przygotowania psychicznego i fizycznego w postaci półrocznego szkolenia wojskowego, poprzez stopniowe uzyskiwanie świadomóści przez żołnierzy, że walka z wrogiem często polega na wielodniowym wyczekiwaniu, gdzie najbardziej liczy się odporność na zmęczenie i stres.

Łowca Jeleni (The Deer Hunter)
kraj produkcji: 1978
rok produkcji: USA
reżyseria: Michael Cimino
Michael, Steven i Nick to młodzi pracownicy fabryki wPensylwanii, którzy dostają powołanie do wojska, na wojnę w Wietnamie. Jeszcze przed wyjazdem Steven poślubia ciężarną Angelę, ich przyjęcie ślubne jest zarazem przyjciem pożegnalnym. Po pewnym czasie spędzonym w Wietnamie przyjaciele wpadają w pułapkę Vietcongu i trafiają do obozu jenieckiego gdzie zostają zmuszeni do gry w rosyjską ruletkę między sobą. Kiedy Michael umożliwia im ucieczkę, znowu zostają rozdzieleni.

Restrepo
kraj produkcji: USA
rok produkcji: 2010
reżyseria: Tim Hetherington, Sebastian Junger
Pełnometrażowy dokument opowiadający o plutonie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Dolinie Korangal w Afganistanie. Ukazuje 15 osobową placówkę "Restrepo", której nazwa pochodzi od plutonu medycznego, który w całości zginął podczas wojny. To miejsce jest jednym z najniebiezpieczniejszych stanowisk w armii Stanów Zjedynoczonych. Zamiarem twórców filmu, było ukazanie doświadczeń żołnierzy uczestniczących w walce. Nie pojawiają się wywiady z dyplomatami i generałami. Kamera nie opuszcza doliny,czyniąc z widza uczestnika wojny w Afganistanie.

Pałac Gunner (Gunner Palace)
kraj produkcji: USA
rok produkcji: 2004
reżyseria: Petra Epperlein, Michael Tucker
Amerykański oddział artyleryjskich wojsk Stanów Zjednoczonych, nazywany Gunner Battalion, stacjonuje w dawnym pałacu Udaya Husseina Al Azimiya. Jest on położony w Adhamiya, jednym z najbardziej niebezpiecznych terenów Bagdadu. Film przedstawia obraz inwazji tych wojsk na Irak a także historię kobiet i mężczyzn służących na tej wojnie. Naocznych świadków wszystkiego, co tam się dzieje.

Czas Apokalipsy (Apocalypse Now)
kraj produkcji: USA
rok produkcji: 1979
reżyseria: Francis Ford Coppola
Kontrowersyjny film Francisa Forda Coppoli dotyczący wojny wietnamskiej. Śledzimy losy kapitana Willarda, który dostaje do wypełnienia misję w Kambodży. Ma zabić członka Zielonych Beretów,który mianował się bogiem tutejszego plemienia.

Combat Diary: The Marines of Lima Company
kraj produkcji: 2006
rok produkcji: USA
reżyseria: Michael Epstein
Combat Diary to film o najbardziej doświadczonej kompanii stacjonującej w Iraku w 2003 roku. Znaczna część materiału została nakręcona przez samych żołnierzy z kompanii Lima ich własnymi kamerami. Nagrania ukazują życie codzienne żołnierzy w Iraku, zaciekłe walki z wrogiem oraz ich rozterki i wątpliwości.

Operacja: powrót do domu (Operation Homecoming)
kraj produkcji: 2007
rok produkcji: USA
reżyseria: Richard Robbins
Unikalny film dokumentalny o "doświadczeniach żołnierzy w Iraku i Afganistanie, na podstawie dzienników żołnierzy marines. Jest to niezwykła opowieść o żołnierzach oraz ich obawach, problemach, zmaganiach z przeciwnościami losu...

Bitwa o Irak (Battle for Haditha)
kraj produkcji: 2008
rok produkcji: Wielka Brytania
reżyseria: Nick Broomfield
Kanwą fabularyzowanego dokumentu Nicka Broomfielda jest masakra w irackiej miejscowości Haditha pod koniec 2005 roku, gdzie w odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines zabijają 24 cywilów, w tym kobiety i dzieci. Broomfield koncentruje się na ofiarach i sprawcach tragedii zarówno po stronie amerykańskich wojsk okupacyjnych jak i rebeliantów. Autor filmu został doceniony na ubiegłorocznym festiwalu w San Sebastian, gdzie otrzymał nagrodę za reżyserię.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!