zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Szkoły branżowe – szansa dla takich miast jak Szczecin?

środa, 04-04-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Szkoły zawodowe nieodmiennie wciąż kojarzą nam się z czasami PRL-u, z niskimi kompetencjami, z jeszcze niższym poziomem nauczania oraz z najgorszymi perspektywami, jakie może sobie dzisiaj człowiek wyobrazić. Dodatkowo moda na wybieranie studiów wyższych, co niejako stało się obowiązkiem, aby nie zostać uznanym za nieuka, zrobiło swoje. A tymczasem zmieniło się naprawdę wiele i takie miejsca, jak szkoła branżowa, to dla wielu młodych ludzi furtka do zyskania naprawdę dobrze płatnego zawodu.

kobieta przy laptopie czytająca książkę

Czym jest dzisiaj szkoła branżowa?

Dawne zawodówki zostały przekształcone w szkoły branżowe I i II stopnia.  Można iść do nich po skończeniu zarówno gimnazjum, jaki ośmioklasowej szkoły podstawowej, a nauka potrwa 3 lata. W szkole kładzie sie nacisk przede wszystkim na zajęcia teoretyczne i praktyczne danego zawodu kosztem zajęć z Widzy ogólnej – geografii, języka polskiego czy biologii. Na koniec nauki zdajesz egzamin potwierdzający zdobyte umiejętności. Jeśli chcesz uczyć się dalej, idziesz do szkoły II stopnia, po skończeniu której dostajesz tytuł technika. Po niej możesz iść na studia.

Technikum – dla kogo?

Po skończonej ośmioletniej podstawówce pójdziesz do technikum na 4 lata nauki, po gimnazjum – na 5 lat. Różnica polega na tym, że wiedza ogólna oraz wiedza zawodowa są podzielone pół na pół. Z pierwszej części czeka cię matura, z przedmiotów zawodowych – egzamin zawodowy. Po skończeniu tej szkoły możesz zarówno iść na studia, jak i dalej kształcić się w wybranym zawodzie.

Oferta szczecińskich szkół

W Szczecinie https://www.gowork.pl/praca/szczecin;l nie brakuje szkół branżowych oraz techników. Zgodnie z nowymi rozporządzeniami większe szanse na zdobycie dobrze płatnego zawodu można zdobyć dzięki szkole branżowej. W Szczecinie możesz wybrać na przykład Zespół Szkół Rzemieślniczych, a w nich kształcenie się na jeden z 52 zawodów do wyboru, na przykład operatora maszyn i urządzeń metalurgicznych, obuwnika, kuśnierza, krawca, lakiernika, cieślę czy montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Różnorodność jest ogromna, z czego najbardziej cieszą się pracodawcy – już za kilka lat szykuje się prawdziwa rewolucja.

Artykuł Zewnętrzny

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama